Vietovės ypatumai

Onuškio miestelis įsikūręs 30 km. nuo Trakų, važiuojant Rūdiškių, Alytaus, Kauno kryptimi, tarp Dusmenų ir Aukštadvario. Onuškio miestelyje gyvena apie 1000 gyventojų, o visoje Onuškio seniūnijoje  - apie 2000 gyventojų, seniūnijos plotas – 250 km.² Esame ežerų ir mus supančių miškų kraštas. Onuškio seniūnijos teritorijai priklauso 70 kaimų, 22 ežerai. Pati Onuškio gyvenvietė istoriniuose šaltiniuose minima jau XV – e amžiuje. Onuškio miestelio centre didingai stovi – XIX a. pradžios architektūrinis paminklas – Onuškio Bažnyčia, statyta 1829 m. pagal Vilniaus katedros vaizdą su šešiomis kolonomis frontone, su keturių evangelistų medinėmis skulptūromis. Čia klebonavo šio krašto poetas, istorijos puoselėtojas kunigas Milžinas – Nikodemas Švogžlys. Pačiame miestelio centre puikuojasi garsioji Onuškio aikštė – XVII a.pr. urbanistinis paminklas, kurioje vykdavo ir dabar vyksta turgūs, mugės, visos garsios šventės – karaliaus Mindaugo karūnavimo, rudens derliaus ir kt. Ši didžioji Onuškio aikštė dar vadinama Kipro Petrausko vardu. Rytiniame miestelio pakraštyje stovi paminklas rezistentams – tai paminklinis akmuo su žuvusiųjų pavardėmis, koplyčia ir kryžiumi. Šis kraštas garsėjo knygnešiais, jiems atminti kapinėse pastatyti antkapiniai paminklai, stovi kryžius 1941 m. birželio 14 d. tremtinių aukoms atminti. Dar vienas paminklas stovi bažnyčios šventoriuje – Lietuvos nepriklausomybės akto signatarui Donatui Malinauskui.

Labai gražūs ir patrauklūs turistų akiai Onuškio seniūnijos apylinkių gamtovaizdžiai – Mergelių piliakalnis, Dusmenų ir Valiukų pilkapiai, daug kitų gražių poilsiui ir turizmui tinkamų vietovių. Seniūnijoje yra viso dvi bažnyčios – Dusmenų ir Onuškio, Onuškio vidurinė mokykla, Dusmenų ir Vaickūniškių pradinės mokyklėlės, trys bibliotekos, Onuškio vaikų darželis seniūnijos centre –Onuškio miestelyje, sveikatos priežiūros centras, ligoninė, 10 parduotuvių, girininkija, kultūros centras.

Seniūnijos teritorijai priklauso šie gamtos draustiniai: Gėjaus telmologinis (660 ha), Taučionių geomorfologinis (330 ha), esame Aukštadvario regioninio parko dalis. Dauguma seniūnijos gyventojų gyvena kaimuose, vienkiemiuose, laiko gyvulius, turi tvartus, garažus, žemės plotus, sodina daržus, ūkininkauja, todėl čia gyva kaimo dvasia ir lietuviškos tradicijos, papročiai, o visa tai atsispindi ir darželį lankančių vaikų gyvenime, žaidimuose, kasdieninėje veikloje.